„Oto jest pytanie”
„Oto jest pytanie” – jeśli mogłabym przytoczyć słynne słowa. Dobrze ustawiona hala namiotowa jest opłacalnym i nowoczesnym rozwiązaniem ale jednak budzącym wątpliwości prawne a głównie interpretacyjne. Jeśli chodzi o prawo podatkowe odpowiedź brzmi – to zależy.
Zacznijmy od podstawowej kwestii. Podatki od nieruchomości reguluje Prawo Budowlane a ustawy wyróżniają trzy rodzaje obiektów: budynki, budowle i oczywiście obiekty tymczasowe. Najprościej mówiąc budynek to obiekt, który jest na stałe związany z gruntem, posiadający dach, fundamenty a ponadto wydzielają go przegrody budowlane. Budowla to obiekt, który został wybudowany ale nie jest budynkiem. Obiekt tymczasowy – Prawo Budowlane definiuje go jako obiekt, który użytkuje się czasowo. Ten czas jest krótszy niż trwałość techniczna obiektu, przystosowuje się go do przeniesienia lub rozbiórki a po spełnieniu swojej funkcji jest usuwany.

Wynika z tego, że hale namiotowe…
Z powyższych definicji jasno wynika, że konstrukcja hal namiotowych nie wyklucza ich z kategorii budynków. Posiadają dach, wydzielają je przegrody budowlane i w jakiś sposób są związane z gruntem. Co z fundamentami zapytacie? Wyrok Sądu Administracyjnego w Gliwicach z 2019 roku stwierdza, że metoda przytwierdzenia do podłoża nie ma tu znaczenia. Wystarczy, że ciężar budowli spoczywa na gruncie i w tym przypadku można mówić o fundamentach. Zdaniem sądu hala tymczasowa jest trwale związana z gruntem, jeśli jej rozdzielenie oznaczałoby znaczącą modyfikację.
Ministerstwo Finansów odnosi się do wyroku sądu z 2014 roku, w którym stwierdza, że hale namiotowe wypełniają założenia tymczasowego obiektu budowlanego, nie zostały wymienione w ustawie i załącznikach do niej z tego powodu nie mogą być budowlą w rozumieniu ustawy więc nie podlegają opodatkowaniu.

Niuanse prawne
Co ciekawe w 2011 roku Trybunał Konstytucyjny uznał, że hali namiotowych nie można zaliczyć do kategorii obiektów tymczasowych. Hale namiotowe według wyroku sądu nie spełniają warunków jakie są konieczne do uznania jej za budowlę, obiekt budowlany lub obiekt budowlany tymczasowy. Najwięcej trudności w interpretacji przepisów budzi przeznaczenie hal magazynowych i hal namiotowych a co za tym idzie trudności z opodatkowaniem. Praktyka pokazuje, że jedną z najważniejszych kwestii jest sprawdzenie w jaki sposób hala jest ustawiona na podłożu.
Resort finansów podnosi, że nie każda z hal namiotowych także pawilonów handlowych może zostać zaliczona do obiektów tymczasowych. Organ podatkowy posiada możliwości takie jak: opinia biegłego, dane z ewidencji gruntów lub oględziny żeby rozstrzygnąć o profilu obiektu. Należy podejść indywidualnie do każdego z obiektów ze względu na jego indywidualne warunki konstrukcyjne.
0 komentarzy