Elektroniczna Książka Obiektu Budowlanego – już wkrótce!

Beata Walisiewicz

Utworzony 14 czerwca 2023

O czym mówimy…

Z rozpoczęciem roku 2023 ma zostać uruchomiona Elektroniczna Książka Obiektu Budowlanego, za którą odpowiada Główny Urząd Nadzoru Budowlanego.

Dwudziestego lipca Prezydent podpisał ustawę na mocy której wprowadzono dziennik budowy w wersji elektronicznej, elektroniczny Centralny Rejestr osób posiadających Uprawnienia Budowlane (eCRUB) i Elektroniczną Książkę Obiektu Budowlanego.

Pracę nad aplikacją EKOB rozpoczęto na początku bieżącego roku a GUNB zachęcał do włączenia się w opiniowanie projektu. Taką możliwość mieliśmy do 20 kwietnia. Za to do roku 2027 istnieje możliwość prowadzenia Książek Obiektu Budowlanego zarówno w wersji papierowej jak i elektronicznej. Ma to być duży krok w cyfryzacji budownictwa. Natomiast po roku 2027 jedynym sposobem będzie EKOB czyli elektroniczna książka obiektu budowlanego.

Co to eKOB?

Będzie to aplikacja dzięki której każdy właściciel lub zarządca będzie dokonywał wpisów w zakresie informacji o obiekcie budowlanym, właścicielach i zarządcach obiektu budowlanego, informacje o przeprowadzonych kontrolach, ekspertyzy i opinie techniczne dotyczące obiektu, roboty budowlane związane z obiektem po oddaniu do użytkowania, informacje o katastrofach budowlanych oraz decyzje, postanowienia, zaświadczenia wydane przez organy administracji publicznej. 

Pionierzy w tej dziedzinie 🙂

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom klientów – nasza platforma pbiobiekty.pl wcześniej oferowała swoim klientom możliwość prowadzenia Elektronicznej Książki Obiektu Budowlanego poza systemem rządowym. Więcej informacji możemy znaleźć poniżej:

Elektroniczna książka obiektu budowlanego | PBI (pbiobiekty.pl)

Jesteśmy pełni optymizmu i zapału wobec zmian, które niesie ze sobą dostęp do internetu oraz wprowadzenie eKOB i cyfryzacja procedur oraz gotowi zaproponować nowe rozwiązania, które są nieodłączną częścią przyszłości. 

Nasze zaangażowanie w poszukiwanie innowacyjnych rozwiązań jest nieustanne, aby sprostać wymaganiom dynamicznego świata biznesu. Wierzymy, że cyfryzacja przyczyni się do większej efektywności, precyzji i oszczędności czasu, co przyniesie korzyści zarówno dla nas, jak i dla naszych klientów. 

Prowadzenie EKOB w systemie GUNB!

Dla naszych klientów mamy dobrą wiadomość – jesteśmy w stanie rozpocząć prowadzenie wirtualnych książek obiektu na platformie GUNB (Główny Urząd Nadzoru Budowlanego) pod adresem:

https://gunb.gov.pl/aktualnosc/ruszyla-cyfrowa-ksiazka-obiektu-budowlanego-c-kob.

Dzięki temu innowacyjnemu rozwiązaniu, które umożliwia prowadzenie książek obiektu w formie elektronicznej, nasi klienci będą mogli cieszyć się wieloma korzyściami, takimi jak:

– łatwiejszy dostęp do danych,

– szybkie wyszukiwanie informacji,

– eliminacja konieczności przechowywania i archiwizacji tradycyjnych książek papierowych.

Nasz zespół jest przygotowany, aby wesprzeć naszych klientów w procesie rozpoczęcia i prowadzenia wirtualnych książek obiektu budowlanego i zapewnić profesjonalne wsparcie techniczne oraz informacje z zakresu obsługi platformy EKOB.

Zapraszamy naszych klientów do skorzystania z tej nowoczesnej i efektywnej metody prowadzenia Cyfrowych Książek Obiektu już teraz!

 

 

Przeczytaj także…

Dlaczego mobilne hale i magazyny na wynajem to dobre rozwiązanie?

Dlaczego mobilne hale i magazyny na wynajem to dobre rozwiązanie?

Hale i magazyny na przestrzeni kilku dekad zajęły stałe miejsce, w głownie podmiejskich krajobrazach. Mijając główne arterie wylotówek z miast często widzimy billboardy krzyczące do nas: "hale do wynajęcia" albo "powierzchnia magazynowa do wynajęcia". Kolejne...

Jaka jest różnica pomiędzy ekspertyzą a opinią techniczną?

Jaka jest różnica pomiędzy ekspertyzą a opinią techniczną?

Temat tego artykułu nawiązuje do naszej branży poprzez fakt, że zarówno opinia jak i ekspertyza dotyczą oceny stanu technicznego obiektu. O „przeglądach” pisaliśmy na naszym blogu w całej serii artykułów, o której chciałam przypomnieć: Przegląd...

0 komentarzy

Facebook
Facebook
Facebook
Twitter
Twitter
Twitter