Z rozpoczęciem roku 2023 ma zostać uruchomiona Elektroniczna Książka Obiektu Budowlanego, za którą odpowiada Główny Urząd Nadzoru Budowlanego. Dwudziestego lipca Prezydent podpisał ustawę na mocy której wprowadzono dziennik budowy w wersji elektronicznej, elektroniczny Centralny Rejestr osób posiadających Uprawnienia Budowlane (eCRUB) i Elektroniczną Książkę Obiektu Budowlanego.
Pracę nad aplikacją EKOB rozpoczęto na początku bieżącego roku a GUNB zachęcał do włączenia się w opiniowanie projektu. Taką możliwość mieliśmy do 20 kwietnia. Za to do roku 2027 istnieje możliwość prowadzenia Książek Obiektu Budowlanego zarówno w wersji papierowej jak i elektronicznej. Ma to być duży krok w cyfryzacji budownictwa. Natomiast po roku 2027 jedynym sposobem będzie EKOB czyli elektroniczna książka obiektu budowlanego.
Co to eKOB?
Będzie to aplikacja dzięki której każdy właściciel lub zarządca będzie dokonywał wpisów w zakresie informacji o obiekcie budowlanym, właścicielach i zarządcach obiektu budowlanego, informacje o przeprowadzonych kontrolach, ekspertyzy i opinie techniczne dotyczące obiektu, roboty budowlane związane z obiektem po oddaniu do użytkowania, informacje o katastrofach budowlanych oraz decyzje, postanowienia, zaświadczenia wydane przez organy administracji publicznej.
Pionierzy w dziedzinie 🙂
Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom klientów – nasza platforma pbiobiekty.pl wcześniej oferowała swoim klientom możliwość prowadzenia Elektronicznej Książki Obiektu Budowlanego poza systemem rządowym. Więcej informacji możemy znaleźć poniżej:
Elektroniczna książka obiektu budowlanego | PBI (pbiobiekty.pl)
Jeśli weźmiemy pod uwagę zmiany jakie przynosi nam dostęp do internetu, wprowadzenie eKOB i krok w stronę cyfryzacji procedur jesteśmy pełni optymizmu i zapału dla zaproponowania Państwu nowych rozwiązań do których zobowiązuje nas przyszłość.
0 komentarzy