Temat tego artykułu nawiązuje do naszej branży poprzez fakt, że zarówno opinia jak i ekspertyza dotyczą oceny stanu technicznego obiektu.
O „przeglądach” pisaliśmy na naszym blogu w całej serii artykułów, o której chciałam przypomnieć:
Przegląd techniczny obiektu – informacje dla początkujących | pbiobiekty
Z cyklu: „Praktyka przeglądów budowlanych – przeglądy kominiarskie.” | PBI (pbiobiekty.pl)
Praktyka przeglądów technicznych – przegląd instalacji gazowej | pbiobiekty
Opinia techniczna obiektów budowlanych
Opinia techniczna dotyczy rozwiązań projektowych obiektu a także rozwiązań, zdarzeń i zjawisk uwzględnionych w projekcie. Wystawiona jest na podstawie oględzin i dostępnej dokumentacji dotyczącej konkretnego obiektu. Opinie dotyczą jakości wykonanych robót, doboru materiałów budowlanych, sposobu prowadzenia prac. Prawidłowo sporządzona opinia powinna zawierać określenie celu i zakresu opracowania, podstawy formalne, listy lub kopie udostępnionych dokumentów, opis i charakterystykę obiektu, zalecenia dotyczące opiniowanego obiektu i wnioski końcowe. Taką opinię może sporządzić inżynier lub technik budowlany. Warto sporządzić opinie w sytuacjach gdy kupujemy dom albo mieszkanie aby uniknąć wad ukrytych i dodatkowych kosztów. Kolejny przykład to budynek w spadku – gdy nie jesteśmy przekonani czy przyjąć spadek lub jakie mogą być koszty inwestycji. Opinie techniczną warto przeprowadzić w przypadku pojawienia się rys lub pęknięć na ścianach czy w wypadku stwierdzenia źle wykonanego lub niedokończonego remontu. Koszt opinii technicznej to około tysiąca złotych w zależności od wielkości i rodzaju budynku.

Ekspertyza techniczna
Przechodząc do zagadnienia jakim jest ekspertyza techniczna, można stwierdzić, że jest to ocena stanu budynku, której wynik jest poparty wyliczeniami wytrzymałości elementów konstrukcyjnych, np. ścian, fundamentów, stropów, elewacji. Ekspertyza budowlana w odróżnieniu od opinii posiada w swoim zakresie: opis przedmiotu ekspertyzy i celu, któremu ma służyć, opis badanych elementów, rozwiązań konstrukcyjnych, materiały z jakich zostały wykonane, opis dokonanych odkrywek i badań, dokumentację rysunkową i fotograficzną i co najważniejsze obliczenia dopuszczalnych obciążeń elementów. O ile do wykonania opinii technicznej wystarczy doświadczony inżynier lub technik z uprawnieniami, to przy ekspertyzie technicznej wymagane są o wiele bardziej szczegółowe wnioski. Warto powierzyć to zadanie dwóm rzeczoznawcą budowlanym w odpowiedniej specjalności. Ze względu na złożoność i szczegółowość działań w tym zakresie, koszt przeprowadzenia ekspertyzy technicznej waha się od 2 do 1,5 tysiąca złotych.

Różnice
Nie trudno się zorientować, że ekspertyza jest opracowaniem o wiele bardziej złożonym niż opinia techniczna. Poparta jest badaniami i wyliczeniami na podstawie, których szuka się przyczyn występowania w konstrukcji nieprawidłowości. Analizowane są przyczyny oraz skutki stanu lub zdarzenia technicznego. Postawione tezy są w ten sposób poparte obiektywnymi badaniami, pomiarami i obliczeniami. Niezwykle ważne jest aby zlecając ekspertyzę sprecyzować do czego jest ona nam potrzebna. Najczęściej dotyczą one budynków starszych, wykonywanych z materiałów i technik zazwyczaj już nie stosowanych z powodu postępu technologii w dziedzinie budownictwa. Ekspertyzy w uzasadnionych przypadkach są podstawą prawną dochodzenia roszczeń wobec wykonawcy lub developera.
0 komentarzy