Praca dla inżyniera budownictwa – problemy i wyzwania

Grażyna Goździewska

Utworzony 26 sierpnia 2021

Branżę budowlaną w najbliższym czasie czeka wielka zmiana, nasza gospodarka rozwija się, a niedobór specjalistów jest coraz bardziej odczuwalny. Według badania „Niedobór talenów”, zleconego przez firmę Manpower z 2015 roku inżynierowie są jedną z trzech najbardziej poszukiwanych grup zawodowych w Polsce, razem z pracownikami fizycznymi i przedstawicielami handlowymi.

Gdzie są inżynierowie?

Coraz częściej firmy mają problemy ze znalezieniem wykwalifikowanego inżyniera budownictwa, często powoduje to zahamowanie rozwoju przedsiębiorstwa, które nie może realizować nowych zleceń.

Głównym wyzwaniem zawodu inżyniera jest starzenie się obecnej kadry. Coraz większa liczba młodszych inżynierów emigruje zarobkowo do krajów Europy Zachodniej, które oferują lepsze stawki finansowe i lepsze warunki pracy. Z tego wynika kolejny problem w Polsce, czyli zbyt wysokie oczekiwania finansowe przez młodych inżynierów w Polsce. Inżynierowie chcą zarabiać tyle co w krajach Europy Zachodniej podnosząc swoje stawki, które nie są do zrealizowania przez inwestorów. Inżynierowie budownictwa to zawód wymajający ciągłego podnoszenia swoich kwalifikacji, a dynamiczne zmiany w przepisach i technologiach budowlanych powodują niechęć młodzieży do kariery w branży budowlanej.

Szkolenia zawodowe to nowy kierunek w ulepszeniu branży inżynierów budownictwa.

Prezes Izby Inżynierów Andrzej Roch Dobrucki uważa

„że powinniśmy zaostrzyć wymagania stawiane inżynierom. Wszyscy powinni się permanentnie kształcić, po to by być konkurencyjnym, wykonywać ten zawód dobrze i móc rywalizować z inżynierami z Europy i świata. Inżynierowie powinni przechodzić obowiązkowe szkolenia w danych branżach. Kto się nie rozwija, nie poznaje nowych rozwiązań, technologii i trendów, ten się cofa”.

Likwidacja uprawnień budowlanych – rządowa próba naprawy?

Rządowy plan zakładał, że na koniec studiów absolwenci będą zdawać specjalne egzaminy państwowe, które automatycznie umożliwią im prawo rozpoczęcia kariery w zawodach regulowanych. Ma to objąć absolwentów m.in. architektów, inżynierów czy urbanistów.

W ten sposób udostępni się dostęp do ok. 160 zawodów regulowanych. Polska jest krajem z największą liczbą zawodów z wymaganymi uprawnieniami, jest ich obecnie 380 (w Szwecji – 91, Finlandii – 122). Szacuje się, że likwidacja zawodów regulowanych może zwiększyć zatrudnienie o 15-20 proc. w poszczególnych profesjach. Jednak pomysł otwarcie ma wielu krytyków. Samorządy, argumentują swoją krytykę tym, że brak egzaminów może w znaczący sposób pogorszyć jakość usług oferowanych przez inżynierów. Dodatkowo samorządy podważają kompetencje Uczelni do przeprowadzania tego typu egzaminów. Uczelnie techniczne nie przykładają wagi do wiedzy praktycznej, a zdobyta wiedza teoretyczna na studiach ma się nijak do tej potrzebnej w pracy inżyniera. Dodatkowo w przypadku zawodów „budowlanych” do zdobycia uprawnień wymagane są  praktyka i doświadczenie, więc weryfikacja umiejętności kandydatów byłaby niepełna.

Lata trudnych studiów, miesiące praktyk i doskonalenia zawodowego, aż w końcu walka o dobrą pracę – taką drogę przechodzą absolwenci kierunków technicznych. Wielu z nich nie przetrwa okresu nauki i wybierze inną drogę. Ci jednak, którzy ukończą studia, mogą liczyć na dobre zarobki i ciekawą pracę. Bycie inżynierem jest w cenie.

PBI Obiekty stworzyła innowacyjną platformę, gdzie chce zrzeszyć tysiące inżynierów z całej Polski i spowodować, że znalezienie zleceń w przeglądach budowlanych będzie łatwe szybkie i wygodne.

Zapraszamy na GIEŁDĘ INŻYNIERÓW – mapa zleceń dla inżyniera z każdej branży.

PARP „Branżowy Bilans Kapitału Ludzkiego – branża budowlana”. Projekt współfinansowany jest z Europejskiego Funduszu Społecznego

https://uprawnieniabudowlane.pl/rzad-chce-zlikwidowac-uprawnienia-budowlane/

https://www.rynekinfrastruktury.pl/wiadomosci/prezes-izby-inzynierow-potrzebujemy-wiecej-specjalistow-55636.html

Przeczytaj także…

Dlaczego mobilne hale i magazyny na wynajem to dobre rozwiązanie?

Dlaczego mobilne hale i magazyny na wynajem to dobre rozwiązanie?

Hale i magazyny na przestrzeni kilku dekad zajęły stałe miejsce, w głownie podmiejskich krajobrazach. Mijając główne arterie wylotówek z miast często widzimy billboardy krzyczące do nas: "hale do wynajęcia" albo "powierzchnia magazynowa do wynajęcia". Kolejne...

1 komentarz

  1. UB

    Branża inżynierii budowlanej w Polsce ma wiele wyzwań do pokonania, w tym problem z brakiem wykwalifikowanych inżynierów i emigracją młodszych inżynierów do krajów zachodnich, co powoduje brak odpowiedniej liczby pracowników w kraju.

    Odpowiedz

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Facebook
Facebook
Facebook
Twitter
Twitter
Twitter